ارتباط آرایش ژنتیک باکتری های روده با بیماری ها ,

menuordersearch
envigen.ir
۱۴۰۰/۸/۲۱ جمعه
(0)
(0)
ارتباط آرایش ژنتیک باکتری های روده با بیماری ها
ارتباط آرایش ژنتیک باکتری های روده با بیماری ها

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و مرکز دیابت روی گونه های میکروبی مطالعات گسترده ای را انجام داده اند. آنها با تجزیه و تحلیل آرایش باکتری ها در روده انسان، با موفقیت گروه هایی از ژن های باکتریایی را بررسی کردند که با بروز برخی بیماری ها مرتبطند. این تحقیقات، پژوهشگران را به ابداع تست هایی نزدیک کرده است که تنها با توجه به نمونه گیری از آرایش ژنتیک میکروبیوم هر فرد، احتمال ابتلا به بیماری های خاصی را پیش بینی کرده یا آن را در بدن فرد تشخیص می‌دهد.

آنها تاکنون موفق شده اند با این تست، مجموعه ای از ژن های باکتریایی مرتبط با بیماری های عروق کرونر، سیروز کبدی، بیماری التهابی روده، سرطان روده بزرگ و دیابت نوع دو را شناسایی کنند. این بررسی ها نشان می‌دهد این سه بیماری شامل بیماری عروق کرونر، بیماری التهابی روده و سیروز کبدی در دارابودن بسیاری از ژن های باکتریایی مشابه هم هستند. به عبارت دیگر، روده افرادی که این ژن های باکتریایی را در خود جای داده اند، به یک یا چند مورد از این سه بیماری مبتلا هستند. این کشف محققان، پیشرفت قابل توجهی در درک فعلی از ارتباط میان میکروب های مستقر در روده انسان و ایجاد بیماری های خاص داشته است. اگر تحقیقات بیشتر مورد تایید قرار گیرند، نتایج به دست آمده از طراحی ابزارهایی خبر می‌دهد که می‌توانند خطر ابتلا به بیماری ها را براساس تحلیل یک نمونه مدفوع ارزیابی و محاسبه کنند. این کشف، افق جدیدی را پیش روی تست هایی با استفاده از بیماری های مشترک به عنوان شاخص های مبتنی بر ژنتیک قرار می‌دهد. محققان در این میان، انواعی از شاخص های ژنتیکی را مشخص کرده اند که با مشاهده آنها می‌توان تعدادی از بیماری ها را شناسایی کرد.

مساله ژن های باکتری ها

پژوهشگران تاکید کرده اند که تحقیقات آنها به منظور مشخص کردن دقیق ارتباط این ژن های میکروبی با بیماری های مختلف طراحی نشده است. بنابراین، هنوز به درستی مشخص نیست که آیا این باکتری ها در ایجاد بیماری نقش دارند یا این که صرفا شاهد وقوع این پدیده هستند و نقشی در بروز آن ندارند. در واقع، هدف این تحقیقات، بررسی این مساله است که آیا گروه های ژن ها می‌توانند حضور بیماری های مختلف را مشخص کنند یا خیر. این مشخصه های ژنتیک میکروبی که به تازگی مشخص شده، قادرند نقش ارگانیسم ها را در شکل گیری بیماری ها شناسایی کنند.

دانشمندان با جمع آوری بیش از ۲۵۰۰ نمونه میکروبیوم از ۱۳ گروه بیمار و تجزیه و تحلیل آنها، ارتباط میان هفت بیماری و میلیون ها گونه میکروبی، راه های متابولیک میکروبی و ژن های میکروبی را مشخص کرده اند. آنها با آزمایش انواع روش های مدل سازی، در مجموع با محاسبه ۶۷میلیون مدل آماری مختلف، توانستند ویژگی های میکروبیوم را به طور مداوم به عنوان قوی ترین گزینه مرتبط با بروز بیماری مشخص کنند. میکروبیوم، جمعیت باکتری و میکروب هایی است که در روده انسان زندگی می‌کنند. از تمام ویژگی های مختلف میکروبی، گونه ها، راه ها و ژن ها، ژن های میکروبی از بالاترین قدرت پیش بینی بروز بیماری برخوردار بودند. به عبارت دیگر، محققان معتقدند گروه هایی از ژن های باکتریایی یا ویژگی های ژنتیک به جای خانواده های باکتریایی، ارتباط نزدیکی با بروز بیماری دارند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

دفتر مرکزی :قم -خیابان صفاشهر- کوچه جهاد دانشگاهی- شهید لطفی نیاسر (کوچه شماره 4)- پلاک 83 کد پستی: 93456-37169
پست الکترونیکی : envigen.ir@gmail.com

نماد اعتماد الکترونیکی
جستجو
whatsupinstagrammail

تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.